Skolyoz Tedavisi

Skolyoz; çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde görülen ve sebebi bilinmeyen omurga eğriliğidir. İleri yaşlarda omurgada oluşan deformiteler sonucunda da skolyoz oluşabilmektedir. Skolyozu teşhis etmek için iyi bir muayene ve radyografi gerekir. Bir kez teşhis edildiğinde ilerleme olup olmadığını göemke için çoğunlukla 6 ayda bir radyografi tekrarlanarak skolyoz açısı ölçülür. Skolyozun derecesine göre tedavisi değişmektedir. İleri skolyozlarda cerrahi uygulanır. İleri olmayan ve hızlı ilerleme eğilimi göstermeyen skolyozlarda fizik tedavi ve egzersiz bazen de korse tedavisi yapılmaktadır. Çocuğunuzda skolyoz olduğunu düşündürecek bulgular (omuz hizası arasında fark, sırtta asimetri gibi) olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışın. İlerlememesi için fizik tedavi ve egzersiz mutlaka yapılmalıdır.

Skolyoz tedavisinde cerrahi olmayan yöntemler:

 

  • Skolyoz tedavisinde egzersiz olmazsa olmazdır. Cerrahi bile yapılsa egzersiz gerekir. Özellikle sırt, boyun, bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler ve skolyozun eğrilik yönüne göre özel bir egzersiz programı uygulanmalıdır.
  • Fizik tedavi. Skolyozun eğrilik yönüne göre güçlendirilmesi gereken tarafa ağırlık verilerek kas güçlendirici fizik tedavi programı uygulanabilir.
  • Belli açılardan büyük olan skolyozlarda korseleme yöntemi skolyozun açısının artmasının önüne geçmek için uygulanmaktadır.
  • Tüm tedavilerle kombine edilerek uygulanabilir.
  • Akupunktur, nöral terapi. Özellikle ağrılı durumlarda ağrıyla başa çıkmak için kullanılabilen yöntemlerdir.

 

Bodrum’ da skolyoz tedavisi için kliniğimize bekliyoruz.

SKOLYOZ BODRUM

Skolyoz omurgada birkaç düzlemde birden olabilen eğrilik demektir. Çocukluk ve gençlikte görülen skolyoz çoğunlukla sebebi bilinmeyen skolyozdur. Çocuklarda omuzlar arasında yükseklik farkı, kürek kemikleri arasında asimetri şeklinde farkedilir. Belirli bir dereceye kadar skolyoz fizik tedavi, egzersiz, akupunktur, korseleme tedavisi, egzersiz tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilir. Belli bir açıdan sonra cerrahi gerekebilmektedir. Skolyoz ileri yaşlarda farkedildiğinde genelde kireçlenme, fıtıklar ve kemik erimesi sebebiyle oluşmakta ve bu hastalıklarla birlikte görülmektedir. İleri yaşlarda görülen skolyozda yine fizik tedavi, akupunktur, nöral terapi, egzersiz uygulanmaktadır.

 

Scoliosis is the abnormal curvature of the spine which can be more than one in several planes. The scoliosis seen in childhood and youth is mostly named as unknown scoliosis. It is recognized as the difference in height between the shoulders and asymmetry between the shoulder blades in children. A certain degree of scoliosis is treated by methods such as physical therapy, exercise, acupuncture, corsation therapy, exercise therapy. After a certain point, surgery may be needed. When scoliosis is noticed at an advanced age, it usually occurs due to arthritis, hernias and bone eruption and is seen with these diseases. Physiotherapy, acupuncture, neural therapy, exercise are also applied in scoliosis seen in advanced ages.

bodrum skolyoz tedavisi, bodrumda skolyoz tedavisi, bodrum skolyoz doktoru,