Kronik Ağrılarda Akupunktur

kronik ağrılarda akupunkturAkupunktur aslında bir düzenleyici tedavi yöntemidir. Vücudun kendi kendini iyileştirmesi için bir tür uyarı verilir. Nöral terapi, ozon terapi gibi diğer tamamlayıcı tıp yöntemlerinin de mantığı budur. Vücudun kendi sistemini regüle etmesini yani düzenlemesini sağlamak bu yöntemlerin asıl amacıdır.

Kronik yani uzun süredir (en az 3 ay) süregelen kas iskelet sistemi ağrılarında, fizik tedavi, egzersiz ve ilaç tedavileri ile birlikte akupunktur da oldukça etkili bir yöntemdir. Kronik ağrıda akupunktur uygulamalarında amaç, ağrı duyusunu azaltmaktır. Kronik ağrı durumlarının çoğunda ağrıya sebep olan patojenden bağımsız olarak ağrı duyusu hissedilmektedir. Beyinde ağrı duyusunu işleyen merkezlerdeki ve ağrıyı ileten sinirlerdeki bazı durumlar buna yol açmaktadır. Fizik tedavi, ilaçlar ve akupunktur gibi tamamlayıcı tıp yöntemleri, bu duyusal bozukluğu düzeltme amaçlı kronik ağrı durumlarında uygulanır.

Kronik ağrı çeken kişilerde ayrıca psikolojik sorunlar da gözlenmektedir. Akupunktur bu sorunları gidermede de etkili bir yöntemdir. Akupunktur ağrıyı ve psikolojik etkilerini gidermede çoğunlukla tek başına değil; ilaçlar, fizik tedavi, egzersizler, psikoterapi gibi yöntemlerle birlikte uygulanmalıdır.

Hem vücut hem de kulak akupunkturu ağrı tedavisinde kullanılır.